1D X ja D4: ISO

Canoni ja Nikoni hetke tippmudeleid käsitlevas esimeses pikemas postis paneme need kaamerad proovile meie improviseeritud müratestis; artikliseeria sissejuhatava posti leiab siit:

Niisiis, lisaks D4 ja 1D X-i katsetamisele reaalsetes pildistamisoludes tahtsime neid kõrvutada meile juba tuttavamate kaameratega kontrollitumates tingimustes ja selleks seadsime stuudios püsti lihtsa teststseeni:

Teststseen - 1D X @ ISO 102400

Teststseen – 1D X @ ISO 102400

Eraldusvõime hindamine testtabeliga polnud seekord eesmärk ja seega oli kaamerad teravustatud hoopis DVD toorikute karbi vöötkoodile. Seejärel valisime võrdluseks välja enamasti samal tasapinnal paiknevad pildiosad, mis võimaldaksid meil hinnata müra varjualades (1), pildi detailsust ja selle säilimist kõrgemate ISO-de juures (2 ja 4) ja ka müra väljendumist kalibreerimissihtmärgi eri värviruutudel (3).

Nendest kohtadest võetud 100% kropid leiab meie võrdlusleheküljelt. Seal saab erinevaid valikuid klikkides kiirelt valida erinevate kaamerate, ISO-de ja töötlusvariantide vahel. Topeltklõpsuga valikunupul saab mugavalt muuta valikut mõlema võrdluspoole jaoks korraga.

Testi tehnilisemad üksikasjad leiab posti lõpust, aga tasub meeles pidada, et tegu polnud tõsiteadusliku võrdlustestiga; kui aga testimetoodika või tulemuste esitamise kohta on küsimusi või ettepanekuid, siis need on oodatud posti kommentaarides.

Meie muljed testitud kaameratest

Canon 7D

Vaesel 7D-l oli selles testis teiste kaameratega võrreldes kaks suurt puudust – esiteks oli ta testi vanim kaameramudel ja teiseks oli tal ainsana väiksem APS-C mõõtu sensor. Seetõttu oli tema sensori valgustundlik ala ainult pisut üle kolmandiku (38%) sellest, mis oli kasutada testi ülejäänud täiskaaderkaameratel. Aga kuna meil oli 7D käepärast ja kuna seda peetakse arvestatavaks valikuks, kui on soov natuke kokkuhoidlikumalt Canoniga sporti pildistada, siis otsustasime siiski proovida, kuidas tema 18-megapiksline sensor (mis on sarnane veel mitmele Canoni mudelile, nt. 550D-650D, 60D) hakkama saab.

Martin: Lühidalt – ega väga hästi ei saagi. Loomulikult pole temast täiskaadritele vastast kõrgemate ISO-de juures, aga suurema pettumuse valmistavad just madalad ISO-d. Pilt ei paista puhas isegi ISO 100 juures – ülejäänud kaamerad hakkavad nii selget müra näitama alles ISO 400/800 paiku. Eriti silmatorkav on see heledaima sinise värviruudu peal – mõni ime siis, et inimesed 7D-le teralisi taevaid ette heidavad. Pilt paistab ka udusem ja vähem detailne võrreldes 1D X-iga, millel on täpselt sama palju megapiksleid.

Tom: Canon 7D on üks neist kaameratest, millega tuleb aeg-ajalt pilti teha ja nii on see kestnud juba üle kahe aasta. Pikkamööda on see kaamera mulle meeldimagi hakanud. Kuid selles töökindlas ja kvaliteetselt ehitatud keres paikneb sensor, millega ma rahule jääda ei saa. Müra on piltidel tuntav madalatel ja loomulikult ka kõrgematel ISO väärtustel (viimase puhul ootan kaameralt pigem kena teralisust).

Canon 5D Mark III

Martin: 1D X-i vastu alustab 5D3 väikse resolutsioonieelisega (22MP vs 18MP), kuid tundlikkust tõstes hakkab see kaduma, 1D X-i pildid paistavad teravamad ja kontrastsemad. Kuni ISO 6400-ni pole vahe kuigi suur, kuid siis läheb 1D X selgelt ette. ISO 25600 juures näeb 1D X-i pilt välja silmnähtavalt puhtam. Võrreldes 5D3-e Nikoni D600-ga, on Nikonil väike eelis eraldusvõimes, mis vähemalt minu silmale paistab püsivat üsna stabiilsena läbi kogu ISO vahemiku.

Tom: Nõustun Martiniga. Tegemist on kaameraga, mis püüab kõigile meele järele olla ja üldiselt õnnestubki see väga hästi (välja arvatud AF-On nupu paigutus).

Canon 1D X

Martin: Kõrgemate ISO-de juures paistab D4 müra pisut vähem silmatorkav, aga 1D X kasutab oma 18 megapikslit maksimaalselt ära ja annab parema detailsusega pilte kui 16MP D4. 1D X-i eelis püsib üsna ühtlasena läbi kogu ISO-vahemiku, kuigi 204 800 juures pole kummagi kaamera pildiga suurt midagi peale hakata :) 1D X piltides on mingi teravus, mis võimaldab tal ka suurema eraldusvõimega 5D3 ja D600 kandadele astuda ja alates ISO 6400-st juba nendest parematki pildikvaliteeti pakkuda.

Tom: Kogemused näitavad, et teststseeni ja reaalse tegevuse pildistamine annavad mõnikord erinevaid tulemusi. Testis on näha, et 1D X on kontrastne ja hoiab värvierksust ka kõrgematel ISO väärtustel. Vahe Nikon D4-ga on pigem tunnetuse küsimus. Meil on tegelikult palju huvitavam “tõukamise ja tõmbamise” ISO test tulekul  -  võib-olla toob see suurema selguse. Igal juhul on Canon tagasi kõrgete ISO väärtuste mängus ja lisaks on tehtud fantastiline töö kaamerast tulevate jpg failidega.

Nikon D600

Martin: Nikoni odavaim täiskaader näitab ennast müratestis tugevast küljest, pakkudes madalate ja keskmiste ISO-de juures eraldusvõimet, mida suudab ületada vaid 36-megapiksline D800. Puhtalt pildikvaliteeti vaadates on ta pisut parem kui oluliselt kallim 5D Mark III ja ka ISO-spetsialistide D4 ja 1D X-iga on rebimine tihe kuni viiekohaliste ISO-deni.

Tom: Võin omalt poolt lisada, et ka ISO 12800 on kasutatav ja konkurentsi pakkuv. Kõik mis jääb ülespoole seda numbrit on üldiselt mängust väljas.

Nikon D800

Martin: Nikoni 36-megapiksline elajas näeb asju, mida ülejäänud kaamerad ei suuda, näiteks vertikaaljooned silla kividel rahatähel. Ka D600 suudab need peaaegu välja joonistada, kuid 5D3 enam mitte. D800 võib kõrgematel ISO-del tunduda mürasem kui D600 või 5D3, kuid mitte nii mürane, et kaotada täielikult oma eelis eraldusvõimes. Järeldus on see, et suur pikslitihedus kui niisugune pole kahjulik pildikvaliteedile kõrgemate ISO-de juures, kuigi 7D põhjal võinuks nii arvata. Huvitav on veel D800 võrdlus 1D X-iga, et näha, kuidas väljendub pildis (eraldusvõimes ja objekti suuruses 100% kropil) täpselt kahekordne vahe megapikslites.

Tom: Pean kahetsusega mainima, et testi ajal polnud D800 oma parimas vormis (kummalise rohelise müra tõttu piltidel ja videotel) ja alles PÄRAST testi õnnestus kaamera sensor välja vahetada ning tippvorm taastada.

Nikon D4

Tom: Kuni 25600 ISO väärtuste puhul (eriti nahatoonide puhul) on võrreldes 1D X-ga müra parema kontrolli all ja värvid veidi ühtlasemad. Edasi hakkab tulemus 1D X-i kasuks kalduma. Nikoni detailsus on väiksem ning see jätab oma jälje mitte ainult selles testis vaid ka reaalse tegevuse pildistamisele.

Martin: Kui keskenduda piltide detailsusele, paistab D4 järjekindlalt veidi nõrgem kui 1D X, aga teisalt on D4 pildid kõrgetel ISO-del puhtamad, mis on kõige märgatavam ühtlastel pindadel või sujuvatel värviüleminekutel. Tegu oleks nagu tüüpilise hinnaga, mis tuleb maksta müraeemalduse eest – vähem müra, aga ka vähem detaili. Raske öelda, kas selle valiku kasuks on otsustanud Adobe või Nikon ise, aga Canoni lähenemine tundub etem – müra saab tagantjärgi vähendada, aga detaili pole tühjalt kohalt võimalik luua. Tegeliku kehvas valguses pildistamise käigus olid aga kaamerad detailsuselt ja müralt pigem sarnased kui erinevad.

Mõned näidised kõrgematest ISO-dest praktikas

Kolmikhüpe. Jaanuar 2013 (Nikon D4 ISO 12800)

Kolmikhüpe. Jaanuar 2013 (Nikon D4 ISO 12800)

Tom: Oi! See pilt on fookusest väljas ja pisut teraline. Jah, täpselt need puudused teevadki selle pildi minu jaoks emotsionaalselt tugevaks.

Püüa kuul kinni! Jaanuar 2013 (1D X ISO 12800)

Püüa kuul kinni! Jaanuar 2013 (1D X ISO 12800)

Detail. (1D X ISO 12800)

Detail. (1D X ISO 12800)

Tom: Terav ja detailne – sellist käitumist RAW failidelt kõrgetel ISO väärtustel ma tahangi.

Testimise tehnilisemad üksikasjad

Testis kasutati kõikidel kaameratel samu säriseadeid. Ava oli alati f/8 ja ISO 100 juures oli säriajaks 1/2 sekundit. Objektiivideks olid Micro Nikkor AF-S 105mm F2.8 G IF ED VR Nikonitel ja 100mm F2.8 USM Macro (mitte-L) Canonitel. Valgetasakaal oli Canonitel 2800K ja Nikonitel 2780K. Picture Control/Style oli “Standard”, kõik parameetrid vaikeväärtustes.

Nagu näha, on igast kaamera/ISO kombinatsioonist paar-kolm varianti. Esiteks Lightroom nullitud müraeemaldusega (“LR no NR”), siis Lightroom oma müraeemalduse vaikeseadetega (Color 25 ja Luminance 0, “LR default NR”); lisaks ka JPG otse kaamerast. JPG-de jaoks oli kaamerasiseseks kõrgete ISO-de müraeemalduseks valitud “standard”, mis on päris tugev müraeemaldus, nagu näha detailivaesetest ja ära udutatud piltidest kõrgematel ISO-del.

Canoni kaamerate juures on valida kaks täiendavat varianti RAW-dest, töödelduna Canoni enda Digital Photo Professional tarkvaraga. Üks ilma müraeemalduse ja sharpening‘uta (“DPP zeroed”) ja teine vaikeseadetega (“DPP defaults”), mis sõltuvad selles programmis nii kaamera mudelist kui ISO-st.

Tom: Palju tänu Martinile raske töö eest testilehe tükeldamisel ja kokkupanekul!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>